X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

 جوانان عزیز! یکى از چیزهایى که مى تواند براى پیشرفت کارهاى انسان در زندگى نقش بسزایى را ایفاء کند فراگیرى  علم و دانش  است . معناى علم و دانش چیست ؟
علم و ایمان دو بالى هستند براى سیر صعودى انسانها و شکوفا نمودن وجود انسان براى رسیدن به کمال . چرا یادگیرى علم و دانش براى همگان ضرورى است ؟
حضرت على علیه السّلام مى فرماید: بى سوادى مایه و ریشه هر شرّى است . اولین آیه اى که بر پیامبر اسلام صلّى اللّه علیه و آله نازل شد جمله إ قرا یعنى بخوان  بود حضرت رسول صلّى اللّه علیه و آله گاهى که در جنگها اسیر مى گرفتند مى فرمودند: اگر هر اسیرى ده مسلمان را تعلیم دهد آزاد است . این نشان دهنده اهمیّت علم و دانش است .براى یاد گرفتن زمان و مکان مطرح نیست ، از گهواره تا گور و از شرق تا غرب . پیامبر اسلام صلّى اللّه علیه و آله وارد مسجد شدند، گروهى را دیدند که مشغول عبادت هستند و گروه دیگرى را دیدند که مشغول گفتگوى علمى هستند. حضرت هر دو را پسندیدند ولى خودشان در کنار گروهى قرار گرفتند که گفتگوى علمى داشتند. به افرادى که روز قیامت از خلافکارى خود عذرخواهى کرده و مى گویند: خداوندا! ما نمى دانستیم . گفته مى شود چرا یاد نگرفتید؟
احترام معلم بر شاگرد لازم است . معلم پدر علمى انسان است . شاگردان امام صادق علیه السّلام به امام مى گفتند: خداوند جان ما را قربان شما کند. ما باید نسبت به معلم خود علاقه شدیدى داشته باشیم که او چشم ما را به کتاب باز و دست ما را به قلم آشنا نمود.دنیاى امروز دنیاى علم است . دلیل حکومت کفّار بر مسلمانان قدرت علمى آنهاست . همین که آنها هواپیما و ماشین و تراکتور ساختند و ما نساختیم آنها بر ما مسلط مى شوند. قرآن مى فرماید: نباید کفار بر مسلمانان مسلط شوند. در قرآن و روایات تحصیل علم بسیار سفارش شده است . مادرى که سواد ندارد، فرزندش زودتر مریض و دیرتر خوب مى شود.کشاورزى که سواد ندارد، نمى تواند درست از تراکتور استفاده کند، انسان بى سواد همیشه در جامعه خود را ضعیف مى داند. در انتخابات چون نمى تواند نام نماینده خود را بنویسد، گاهى ممکن است کلاه سرش برود و نام دیگرى را به جاى شخص مورد دلخواه خود نوشته و به صندوق بیندازند. درصدى از فرزندان که در تحصیل نامؤ فقّ مى باشند، از خانواده هایى هستند که پدر و مادرشان سواد ندارند. کسى که سواد داشته باشد بهتر و بیشتر مى تواند از آب و خاک استفاده کند. به هر حال اکنون که به فرمان امام ؛ کلاسهاى نهضت سوادآموزى در اختیار ما قرار گرفته است ، آنهائى که بى سواد هستند مى توانند با شرکت در این کلاسها باسواد شوند. جوانان و نوجوانان عزیز باید این نکته را بدانند اگر جوانى باسواد و همیشه سرگرم تحصیل باشد مى بینیم کمتر یا اصلاً دنبال کارهاى خلاف و نامشروع نمى رود چرا؟ چون علم و دانش و آگاهى مانع آن مى شود و انسان را نسبت به عاقبت آن کار آگاه مى کند و این باعث مى شود که انسان جوان در زندگى پاک سرشت بماند پس بشتابیم بسوى دو بال علم و ایمان ، تا در دنیا و آخرت رستگار شویم .انشاءاللّه شعر در وصف علم و دانش  

ارزش انسان ز علم و معرفت پیدا شود

بى هُنر گر دعوى بیجا کند رسوا شود

در مسیر زندگى هرگز نمى افتد به چاه

با چراغ دین و دانش گر بشر بیناشود

هر که بر مردان حقّ پیوست عنوانى گرفت

قطره چون واصل بدریا مى شود دریا شود

آدمى هرگز نمى بیند ز سنگینى گزند

از سبک مغزى بشرچون سنگ پیش پاشود

سر فرو مى آورد هر شاخه از بارآورى

مى کند افتادگى انسان گر دانا شود

قیمت گوهر شود پیدا بر گوهر شناس

قدر ما، در پاى میزان عمل پیدا شود